Art 267 ust. 2 ustawy pzp wskazuje jakie rodzaje ogłoszeń zamawiający zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych. Należą do nich:
1) ogłoszenie o zamówieniu;
2) ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy;
3) ogłoszenie o wyniku postępowania;
4) ogłoszenie o konkursie;
5) ogłoszenie o wynikach konkursu;
6) ogłoszenie o zmianie ogłoszenia;
7) ogłoszenie o zmianie umowy;
8) ogłoszenie o wykonaniu umowy;
9) ogłoszenie o spełnianiu okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11–14.
Sporządzenie ogłoszeń o zamówieniu w postępowaniu powyżej kwot unijnych oraz w postępowaniach krajowych.
Sporządzenie ogłoszeń o zamówieniu oraz ich publikowanie, podobnie jak dotychczas jest jednym z głównych obowiązków zamawiającego jako organizatora postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Sposób i miejsce zamieszczenia ogłoszenia uzależnione będzie od wartości zamówienia.
W przypadku zamówienia klasycznego o wartości równym progom unijnym lub większej zastosowanie mają regulacje unijne. W nowym pzp nie sprecyzowano treści ogłoszenia o zamówieniu tj. zakresu zakresu zawieranych w nim informacji lecz odesłano w tym zakresie do rozporządzenia Komisji UE.
Zamawiający mają obowiązek udokumentowania daty przekazania ogłoszenia do publikacji, w tym również przechowywanie dowodu dokonania tej czynności.
Ogłoszenie przekazywane jest w dalszym ciągu zgodnie z formatem i procedurami elektronicznego przesyłania ogłoszeń ustanowionymi przez Komisję Europejską.
Art 88 ustawy pzp wprowadza wymóg udostępniania ogłoszeń przez zamawiających na stronie internetowej prowadzonego postępowania. Oczywiście zamawiający będą mogli również udostępnić treść ogłoszenia dodatkowo w innych miejscach niż strona internetowa prowadzonego postępowania.
Podkreślić należy, że udostępnienie ogłoszenia na stronie internetowej zamawiającego może nastąpić dopiero w dniu publikacji ogłoszenia we wskazanym unijnym publikatorze, a nie w dniu przekazania do publikacji. Wyjątek stanowić będzie sytuacja kiedy publikacja ogłoszenia nie nastąpiła w ciągu 48 godzin od momentu potwierdzenia otrzymania ogłoszenia o zamówieniu przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej. We wskazanym przypadku zamawiający może udostępnić ogłoszenie w innych miejscach po upływie 48 godzin.
W nowym stanie prawnym zmiana ogłoszenia o zamówieniu nie może powodować zmiany charakteru zamówienia w porównaniu z pierwotnie określonym w dokumentach zamówienia. Art 90 ust 3 ustawy pzp wskazuje: „ w przypadku, gdy zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu istotnie zmieniają charakter zamówienia w porównaniu z pierwotnie określonym, w szczególności znacznie zmieniają zakres zamówienia, zamawiający unieważnia postępowanie na podstawie art 256”.
Dokonanie zmiany ogłoszenia przez zamawiającego następuje analogicznie jak przy publikacji ogłoszenia o zamówieniu tj: przez przekazanie zmienionej treści Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Zamawiający dokonuje zmiany treści ogłoszenia zamieszczając ogłoszenie o zmianie ogłoszenia bądź publikując zmiany lub dodatkowe informacje.
Przepisy dotyczące zamieszczenia ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych tzw. krajowych uregulowany został w dziale III, rozdział 2 art. 267 do 272.
Zgodnie z art 269 ustawy pzp zamawiający zamieszcza ogłoszenie w BZP, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, za pomocą formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego Urzędu.
Warto również zwrócić uwagę na art 270 ust. 1 ustawy pzp, który wskazuje, że zamawiający może dodatkowo udostępnić ogłoszenie w inny sposób niż wskazany w art 269, w szczególności na swojej stronie internetowej. Z przywołanego przepisu wynika, iż zamawiający nie mają obowiązku zamieszczania ogłoszenia o zamówieniu na swojej stronie internetowej.
W dalszym ciągu zamawiający mają możliwość dokonać zmiany ogłoszenia, zamieszczając w BZP ogłoszenie o zmianie ogłoszenia.
Ogłoszenie o wykonaniu umowy
Zamawiający winien zamieszczając ogłoszenie o wykonaniu umowy stosować zasady wskazane w art 267 do 272 ustawy. Tak więc ogłoszenie zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych za pośrednictwem systemu e- Zamówienia. Zamawiający zawsze powinien udokumentować zamieszczenie ogłoszenia w BZP i przechowywać dowód jego zamieszczania zgodnie z regulacjami zawartymi w art 267 ust. 3 ustawy pzp.
Zgodnie z treścią art 448 ustawy pzp ogłoszenie zamieszcza się w terminie 30 dni od dnia wykonania umowy. Zdaniem autorki artykułu zamawiający nie powinni czekać z publikacją ogłoszenia o wykonaniu umowy do zakończenia np.; okresu gwarancji czy rękojmi, tylko zamieścić omawiane ogłoszenie w terminie 30 dni od wykonania świadczenia głównego umowy np.: przyjęcia dostawy, podpisania protokołu odbioru.
Należy również zwrócić uwagę, że w treści wzoru ogłoszenia o wykonaniu umowy jest informacja którą zobowiązany jest zamieścić zamawiający a dotyczy informacji o każdej zmianie umowy bez względu na podstawę prawną. Ogłoszenie powinno zatem zawierać:
Kolejnym elementem treści ogłoszenia o wykonaniu umowy jest informacja o tym, czy umowa została wykonana należycie.
Ta informacja może być przydatna zarówno zamawiającemu jak również wykonawcy w związku z art 127 ustawy pzp, który to przepis stanowi : „ Zamawiający nie wzywa do złożenia podmiotowych środków dowodowych, jeżeli:
1) może je uzyskać za pomocą bezpłatnych i ogólnodostępnych baz danych, w szczególności rejestrów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, o ile wykonawca wskazał w jednolitym dokumencie dane umożliwiające dostęp do tych środków”.
W związku z powyższym wykonawcy biorący udział w postępowaniu będą mogli wskazać zamawiającemu dla którego zamawiającego zrealizowali zamówienie oraz wskażą miejsce w BZP gdzie znajduje się opinia na temat wykonania zamówienia.
Może zaistnieć również taka sytuacja, że zamawiający zamieszczą informację o nienależytym wykonaniu umowy. Wówczas taka informacja będzie pozwalała wykonawcy składającemu konkurencyjną ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na wykorzystanie jej w celu wykazania istnienia przesłanek wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu zawartych w art 109 ust. 1 pkt 5 i 7 ustawy pzp.
Sposób działania systemu e-Zamówienia pozwala na wyszukanie ogłoszeń zawierających dane konkretnego wykonawcy.
Warto również wspomnieć, że zgodnie z art 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 grudnia 2004r o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, niezamieszczenie ogłoszenia o wykonaniu umowy jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
Zdaniem autorki artykułu niezamieszczenie ogłoszenia o wykonaniu umowy nie utrudnia konkurencji w prowadzonym postępowaniu ze względu na moment zamieszczenia tego ogłoszenia. Ponadto ustawodawca pominął sytuację jego nieterminowego zamieszczenia w BZP. Na uwagę zasługuje również fakt, że niezamieszczenie ogłoszenia o wykonaniu umowy nie jest wskazane jako podstawa do podjęcia działań korygujących w przypadku zamówień współfinansowanych z budżetu UE.
Ogłoszenie o zmianie umowy
Art 455 ust. 3 ustawy pzp zobowiązuje zamawiających do zamieszczenia ogłoszenia o zmianie umowy, która dokonana została na podstawie art 455 ust. 1 pkt 3 i 4. Nie stanowi natomiast o takim obowiązku w stosunku do zmiany umowy opartej na podstawie art 454 i 455 ust. 1 pkt 1,2 i art 455 ust. 2. Tak więc ustawodawca wyraźnie wskazał, że nie obarcza zamawiającego obowiązkiem publikacji ogłoszenia o zmianie umowy dokonanej na podstawie przesłanek innych niż wskazane w art 455 ust. 1 pkt 3 i 4.
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Art 309 ustawy pzp stanowi, że „ Zamawiający nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o wyniku postępowania zawierające informację o udzieleniu zamówienia lub unieważnieniu postępowania”.
W procedurze krajowej zakończenie postępowania nazywa się ogłoszeniem wyników postępowania. Będzie ono zawierać informacje o udzieleniu zamówienia czyli zawarciu umowy lub unieważnieniu postępowania. Natomiast nieco inna terminologia jest przy zamówieniach równej lub większym progom unijnym. Ogłoszenie to nazywa się ogłoszeniem o udzieleniu zamówienia które zawiera informację o wynikach tego postępowania.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że zamieszczenie ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych będzie możliwe po uprzedniej rejestracji w systemie teleinformatycznym, za pomocą którego BZP jest udostępniany. Po rejestracji w systemie zamawiający winien wypełnić wybrany formularz ogłoszenia a następnie przekazać go do BZP w celu jego zamieszczenia.
Created by WeMedia 2025