Aktualności

Wynagradzanie pracowników samorządowych

16 stycznia 2023 rząd opublikował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Celem tej nowelizacji jest uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

Celem zmiany rozporządzenia jest uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

Należy podkreślić, iż minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określony w rozporządzeniu nie jest tożsamy z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. Minimalne wynagrodzenie za pracę nie ma bowiem charakteru jedynie wynagrodzenia zasadniczego – zaznacza projektodawca.

 

Projekt z dnia 12.01.2023 r. Rozporządzenia zmieniającego w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wprowadza również:

  • Scalenie tabel stanowisk funkcjonujących obecnie odrębnie dla urzędów i odrębnie dla samorządowych jednostek organizacyjnych;
  • Uporządkowanie wykazu stanowisk (W ramach porządkowania katalogu zrezygnowano m.in. ze stanowisk: . praczka, prasowaczka, wozak, robotnik polowy, robotnik szklarniowy, robotnik do pracy lekkiej, kierowca samochodu dostawczego, kierowca transportu wewnętrznego. Natomiast w odniesieniu do stanowiska robotnik „dodano stanowisko młodszy robotnik i starszy robotnik w celu zapewnienia ścieżki awansu);
  • Zmianę kategorii zaszeregowań dla większości stanowisk (np. sekretarz szkoły);
  • Przy niektórych stanowiskach zmieniono minimalne wymagania kwalifikacyjne (np. kierownik gospodarczy);
  • Ochronę pracowników, którzy nie spełniają nowych wymagań określonych w rozporządzeniu.

 

W ofercie naszej firmy znajduje się Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych dostosowany do specyfiki danej jednostki oraz uwzględniający zmiany w przepisach prawa. 

 
Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej !
☎️ 32 471 90 02
📧  biuro@empiriaduo.pl
Please follow and like us:
Pin Share
RSS
EMAIL