Ustawa z dnia 12 maja 2022 r. wprowadziła wiele zmian, między innymi nowelizacja nakłada obowiązek uregulowania w statutach przedszkoli, szkół i placówek oświatowych zasady nauki na odległość. Wyżej wymieniony przepis wchodzi w życie 1 września 2022 r., dlatego już teraz należy opracować zmiany do statutu.
Jaka jest procedura wprowadzenia zmian do statutu?
Z wnioskiem o dokonanie zmian w statucie przedszkola, szkoły lub placówki może wystąpić:
- Dyrektor jednostki oświatowej – jako przewodniczący Rady Pedagogicznej;
- Organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
- Organy jednostki oświatowej (Rada Szkoły, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski).
Wniosek powinien być skierowany do Rady Pedagogicznej i zawierać: datę, podstawę prawną, przedmiot zmiany wraz z uzasadnieniem oraz nazwę i podpis organu wnioskującego.
Jak wprowadzić zmiany do statutu ?
Zgodnie z zasadami nowelizowania:
- nie należy wprowadzać zmiany dotychczasowej numeracji i kolejności paragrafów
dokumentu (zmiana numeracji i kolejności paragrafów jest związana wyłącznie z nadaniem nowego statutu); - każdy znowelizowany paragraf ujmuje się w odrębny punkt;
- jeżeli w jednym paragrafie będzie kilka zmian, to ujmuje się je w litery;
- dodając paragraf między paragrafy, do danego paragrafu dodaje się literę (np. § 3a, § 3b), zachowując numer poprzedzający (analogicznie dla ustępów i punktów);
- dodanym paragrafom po ostatnim z dotychczasowych nadaje się kolejny numer;
- dodanie słowa lub zmiana słowa w jednostce redakcyjnej (paragraf, ustęp, punkt, litera, tiret, podwójny tiret) powoduje, że nadaje się tej jednostce redakcyjnej nowe brzmienie;
- w przypadku gdy w paragrafie dokonuje się zmian jednego ustępu, to zmiana dotyczy tego ustępu, a nie całego paragrafu.
Jak przygotować projekt zmian statutu ?
- Projekt zmian do statutu przygotowuje i przedstawia do uchwalania Radzie Szkoły – Rada Pedagogiczna (W szkole, w której nie została powołana Rada Szkoły, zadania jej wykonuje rada Pedagogiczna),
- Rada Pedagogiczna może powołać zespół (np. Zespół ds. opracowania projektu zmian w statucie). Powołując zespół, warto wskazać jego zadania, termin wykonania zadań/prac w tym termin przedstawienia końcowej wersji statutu Radzie Pedagogicznej.
- Rada Pedagogiczna podejmuje uchwałę w sprawie zmian w statucie, określając jakie zmiany zostały dokonane.
- Przygotowany projekt statutu powinien zostać przyjęty przez Radę Pedagogiczną i przekazany Radzie Szkoły do uchwalenia.
Jak uchwalić zmiany przez Radę Szkoły?
- Zmiany do statutu uchwala Rada Szkoły, a w przypadku kiedy nie powołano Radę Szkoły – Rada Pedagogiczna,
- Rada Szkoły może przyjąć – w drodze uchwały – przekazany jej projekt statutu lub może odrzucić projekt statutu i przesłać go ponownie Radzie Pedagogicznej,
- Uchwalenie zmian do statutu przez Radę Szkoły następuje w formie uchwały,
- Rada Szkoły podejmuje uchwałę wprowadzającą zmiany w statucie, określając w uchwale treść tych zmian,
Z czego składa się uchwała rady Szkoły/ Rady Pedagogicznej ?
- Tytuł uchwały,
- Numer, data podjęcia uchwały,
- Podstawa prawna wydania uchwały
- Tekst uchwały z podziałem na jednostki redakcyjne,
- Wykonanie uchwały
- Data wejścia w życie uchwały,
- Podpis przewodniczącego.
Projekt statutu przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej może być przygotowany przed 1 września. Uchwała również może być przyjęta wcześniej, jednak data wejścia uchwały w życie może być datowana na 1 września.
Jakie zmiany należy wprowadzić do statutu ? NOWOŚĆ OD 1 WRZEŚNIA 2022 R. :
Statut przedszkola, szkoły i placówki, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – organizacja wychowania przedszkolnego, określa:
- szczegółową organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, w tym technologie informacyjno-komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji tych zajęć,
- sposób przekazywania uczniom materiałów niezbędnych do realizacji tych zajęć,
- warunki bezpiecznego uczestnictwa uczniów w tych zajęciach w odniesieniu do ustalonych w danym przedszkolu, danej innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce technologii informacyjno-komunikacyjnych, mając na uwadze łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia.
- sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów w zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, uwzględniając konieczność poszanowania sfery prywatności ucznia oraz warunki techniczne i oprogramowanie sprzętu służącego do nauki.
Zaktualizuj z nami swój statut ! – Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą -> https://empiriaduo.pl/oferta/aktualizacja-statutu/ oraz fragmentem szkolenia dla nauczycieli, dotyczących zmian w prawie oświatowym, mających wpływ na konstrukcję statutu.